Blog

Jak najít střešní poruchu (svépomocí)? Přinášíme 10 tipů, které se mohou hodit

Prší a zatéká vám do domu? Přinášíme několik tipů, které vám mohou rychle pomoci. Dbejte však zvýšené opatrnosti a v případě problémů se vždy raději obraťte na profesionály, kteří dokáží pomoci.

V dnešní době, kdy klimatické změny přináší výkyvy a extrémy v počasí, je důležité myslet na svá obydlí, zejména pak na střechy, které čelí horku i dešti. Občas se tak může stát, že skrz ni voda prosákne do domu. Jak se v takové situaci zachovat a co dělat?

Dbejte však opatrnosti a dodržujte bezpečností normy a postupy, protože se budete pohybovat v nebezpečném prostoru a manipulovat s elektrickým zařízením, které může být poškozené vodou!

  1. Umístěte kbelík pod místo průsaku
  2. Vypněte pojistky
  3. Je-li to bezpečné, zkontrolujte stav střechy
  4. Proveďte jehlovou zkoušku
  5. Hledejte nad místem zatečení
  6. I když nenajdete poruchu přímo nad místem průsaku, nepolevujte a dál hledejte
  7. Zkontrolujte napojení střešní vpusti na odpadní svod
  8. Všechny nalezené poruchy dočasně zatěsněte
  9. Zajistěte si defektoskopickou kontrolu celé střechy před generální opravou nalezených poruch
  10. Nastavte plán správy a údržby vaší střechy

Zamezení dalším ztrátám

Jistě vás napadlo přinést kbelík, vytřít podlahu, odsunout křeslo... Ve většině případů se voda dostává do interiéru skrz prostupy. Takovým prostupem může být například odvětrání, vzduchotechnika, anténa. Velice často také zatéká kolem světel. Je to z toho důvodu, že při poruše hydroizolace voda proteče tepelnou izolací a zastaví se nad nosnou konstrukcí, kde zpravidla bývá parotěsná vrstva. Rozvody ke stropním světlům však často touto vrstvou prochází a místo je netěsné. Nerozsvěcujte. Nesnažte se vodu zastavit zevnitř. Vypněte pojistky. Tím můžete ochránit nejen sebe, ale i další drahou elektroniku, které jsou naše domy plné.

Důkladná kontrola hydroizolace

Proveďte jehlovou zkoušku. Jehlová zkouška je základní formou kontroly střešní hydroizolace. Provádí ji (snad) každý hydroizolatér při realizaci, aby se přesvědčil, že provedené sváry zkrátka „drží“. K tomuto účelu existují hydroizolatérské jehly.

Jehlová zkouška se provádí tak, že na střeše zkontrolujete všechny sváry a napojení hydroizolace. Do překryvu vrstev fólie nasadíte jehlu a přiměřeným tlakem svár zkontrolujte. Přiměřený tlak znamená natolik silný, aby odhalil poruchu, ale zároveň mírný, aby naopak ještě více nepoškodil hydroizolaci. Důležité je zkontrolovat 100 % všech svárů na vodorovné i svislé ploše.

Kde na střeše hledat poruchu

Určitě není od věci se na střeše zaměřit nejdříve na místo, kde voda vytéká v interiéru. U plochých střech bývá na nosné konstrukci parotěsná vrstva, která může sloužit jako pojistná hydroizolace. Lze říci, že dostane-li se voda přes hlavní hydroizolaci až na parotěsnou vrstvu, může si libovolně putovat kamkoli až k místu průsaku. Proto porucha na hlavní hydroizolaci může být I desítky metrů od místa průsaku vodu do interiéru. Zkontrolujte také střešní vpusti. Tato a podobná místa napojení hydroizolace na odvodňovací prvky jsou vždy velice choulostivá na poruchy.

V případě problému se však můžete obrátit i na nás, náš tým je připravit vyrazit po České republice lokalizovat poruchy několika možnostmi defektoskopie a následně vymyslet účinné řešení pro zamezení dalších problémů s vaší střechou. Ke každé přistupujeme individuálně, protože je unikát a zaslouží si speciální přístup!

Autor: Tým České Správy Střech

Sledujte nás

Kliknutím na tlačítko "Odběr" vyjadřuji souhlas se zpracováním osobních údajů.